Ekmeğe gizli zam

02.01.2020 - 10:52 | Son Güncelleme: |
Yorum Yap
Konya’da dün sabah ekmek almak için bakkal ve fırına giden vatandaşlar, gramaj ayarı ve ekmeğe gelen gizli zamla karşılaştı. 250 gramlık ekmekler 200 grama düşerken ekmekte yüzde 25’lik gizli zam oluştu
Ekmeğe gizli zam

GRAMAJ 200’E DÜŞTÜ

Konya’da yeni yılla birlikte ekmeğe zam geldi. Ancak fırıncılar zammı ekmek fiyatlarına doğrudan yansıtmayıp gramaj düşürerek “gizli zam” yöntemini tercih etti. 1 TL 10 kuruştan satılan ekmek fiyatları değişmedi ancak gramajlar 250 gramdan 200 grama çekildi. Dün sabah ekmek almak için bakkal ve fırına giden vatandaşlar “mini” boyutlu ekmeklerle tanıştı.

POĞAÇA GİBİ EKMEK

Ekmeklerdeki gramajı düşürmenin zam gerçeğini değiştirmeyeceğini ifade eden vatandaşlar, “yeni yılla birlikte her şeye zam geliyor. Ekmeğe de gelmiş. Ancak ekmeğin kuşa çevrilmesi doğru değil. Standartlarla oynanmasa daha doğru olurmuş. Gramajlar azala azala ekmekleri yakında poğaçaya döndürecekler” ifadelerini kullandı. 

İSRAF ÖNLENECEK!

Ekmek Tebliği doğrultusunda geçen yıl alınan kararla ‘israfın önlenmesi’ amacıyla ekmek gramajının 250’den 200’e çekileceği açıklanmıştı. Fırıncılar kararı, “Bu durum kesinlikle gizli zam olarak algılanmamalı. Burada biz fırıncıların da gözlemlediği, ekmeğin gramajının kişiye fazla gelmesi sonucu israf olması. Burada ana hedef, israfın azaltılması” ifadeleriyle değerlendirdi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google Plus'da Paylaş

YORUM YAZIN